True Specialty Coffee – Ankara/Bahçelievler

Ankara’da son zamanlarda birçok kahveci açıldı ve elimizden geldiği kadar hepsini tecrübe etmeye çalışıyoruz. Özellikle şunu belirtmek gerekir ki, bu mekanlar kafe değil, kahveci. Kahve denilince 3’ü 1 arada instant kahvelerin anlaşıldığı, çay denilince  saatlerce demlenerek kararmış karbonatlı çayın servis edildiği mekanlardan sonra, daha kapıdan girerken aradaki farkı anlayacaksınız.(Sınıfının iyi örnekleri istisnai kafeleri muaf tutuyoruz tabi 😉 )

True Specialty Coffee
True Specialty Coffee

True Specialty Coffee de yeni açılan üçüncü dalga kahvecilerden biri ve adı gibi gerçekten de işini en doğru yapanlardan. Bizim gözümüzdeki yeri de oldukça ayrı. Peki burayı o kadar özel yapan nedir? Bu soruya verilecek en güzel cevapların başında sahipleri Barista Ufuk Çat ve Yusuf Ziya Demirel gelir. Sonra da lezzetli kahveleri, pastaları, mekanın konumu ve güzel tasarımı. Hepsine aşağıda tek tek değineceğiz.

True Specialty Coffee
True Specialty Coffee

Mekanın sahipleri Barista Ufuk Çat ve Yusuf Ziya Demirel yıllardır bu sektörün içinde olan, tecrübeli genç girişimci arkadaşlar. Yıllarca sektörde farklı mekanlarda bir çok farklı konumda çalışmışlar ama bu sırada da kendilerini yetiştirmeyi ihmal etmemişler. Her çalıştıkları yerde kendilerine biraz daha bir şeyler katmışlar. 10 yılı aşkın bir süredir devam eden serüvenlerine kendi mekanlarında devam etmeye karar vermişler. Daha doğrusu bu kararı biraz da zorunlu olarak almak durumunda kalmışlar. Çoğu yerde karşılaştığımız işine saygı duymayan ve işini doğru düzgün yapmayan insanlar, işini seven ve önemseyen bu iki arkadaşın motivasyon kaynağı olmuşlar. Onları biraz da olsa zor süreçlerin içine sokan bu durum, sonucu itibariyle biz kahve severler için çok güzel bir mekana ön ayak olmuş. Kader birliği yapan arkadaşlar, güçlerini birleştirerek ve onlara değer veren insanların da desteği ile bundan yaklaşık 2-3 ay kadar önce mekanı açmayı başarmışlar, çok da iyi etmişler.

True Specialty Coffee
True Specialty Coffee

Mekanın kısa açılış hikayesinden sonra, mekanda neler var onlara değinelim. En başta mekanda kahveye dair ne ararsanız var. Türk kahvesinden, americanosuna, lattesinden, üçüncü dalga kahveleri chemexine, v60ına, sifonuna ne isterseniz bulabilirsiniz. Bunun yanında çeşit çeşit çayları ve tatlıları da var tabi.

True Specialty Coffee
True Specialty Coffee

Kahvenin kalitesi ne kadar önemliyse kahveyi yapan eller de bir o kadar önemlidir.  Hal böyle olunca True Specialty Coffee’de kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Baristalar Ufuk Çat ve Yusuf Ziya Demirel, eminim size en güzel kahve deneyimlerinizden birini yaşatacaktır. Zaten Ufuk Çat sertifikalı ve bir çok mekana danışmanlık yapan bir barista. Yusuf Ziya Demirel de yıllardır bu işin içinde ve aldığı bir çok eğtimin yanında, daha önce de şefi olan Ufuk Çat’tan da eğitim almış.

Chemex
Barista Ufuk Çat

Kahvelerinizi içerken sadece tadı değil, sunumu da sizi hayli memnun ediyor. TSC özellikle latte artta uzmanlaşmış bir mekan. Kahvelerinizin üstünde sevimli kedicikler ve pandalar görmek herkesi olduğu gibi sizi de memnun edecektir. Ayrıca kahvelerinizin yanında alabileceğiniz tatlılar da gayet hafif ve lezzetliler, mutlaka denemenizi öneririz.

Latte Art
True Specialty Coffee
True Specialty Coffee

Bahçelievler’de birbirinden farklı konseptlerde ve alanlarda birçok mekan var. TSC mekanı ve tasarımı ile yine de kendini göstermeyi başarıyor. Daha mekana girmeden renkli ve sıcak ortamı sizi içine çekiyor. Her köşede farklı bir ayrıntının bulunduğu mekandan ayrılasınız gelmiyor. TSC’de her şey düşünülmüş ve her bir ayrıntıya ayrı özen gösterilmiş. Tuvaleti kullanmak için indiğiniz alt katın ve tuvaletlerin dekorasyonu bile kendini size hayran bıraktırıyor. Hatta giderseniz tuvaletleri görmeden çıkmayın derim 😉

True Specialty Coffee
True Specialty Coffee

Kısacası bulunduğu konum itibariyle birçok rakibi var gibi görünse de, lezzetli kahveleriyle, sıcak mekanıyla ve güleryüzlü sahipleriyle True Specialty Coffee hepsinin önünde yer alıyor diyebiliriz. Yolunuz Bahçelievler’e düşerse uğramadan geçmeyin.

True Specialty Coffee

Bahçelievler Mahallesi 49.Sokak No:3/A (Azerbeycan) 06490 Çankaya

True Specialty Coffee
True Specialty Coffee
True Specialty Coffee
True Specialty Coffee
True Specialty Coffee
True Specialty Coffee
True Specialty Coffee
Latte Art

“True Specialty Coffee – Ankara/Bahçelievler” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir