Balıkçı Doğan – Yda Park Avenue Life/Ankara

Geçenlerde sevgili @ankaraetkinlik ‘in davetiyle @ydaparkavenuelife ‘da yer alan @balikci__dogan ‘a konuk olduk. Anadolu Bulvarı’nın iki yanına da konuşlanmış @ydaparkavenuelife modern yapılı, kaliteli dükkanlarıyla, açık ve kapalı otopark seçenekleriyle gidilip görülmeyi hakediyor. İlk defa gittiğim için bu notu da eklemek istedim.

Kalamar – Balıkçı Doğan

Bir pazar akşamı ve nispeten soğuk bir hava olmasına rağmen mekan tıklım tıklım doluydu. Yemekleri yedikten sonra sunduğu lezzetlerin bunda büyük etkisi olduğunu farkettim.

Fener Kavurma – Balıkçı Doğan

@balikci__dogan ne yerseniz yiyin memnun kalacağınız, hemen herşeyin güzel olacağı izlenimini uyandıran bir yer. Herşeyden yemesek de yediğimiz herşeyden memnun kaldık.

Karides Tava – Balıkçı Doğan

Önden gelen köpoğlu mezesi, deniz börülcesi acılı ezme ve salatalar gayet lezzetliydi. Ardından tereyağlı karides tava ve kalamar tava geldi. Kalamar tava iyiydi ama yeşil biberli, sarımsaklı karides tava tam bir efsaneydi. Karidesler jumboydu ve kabuklu bir şekilde tereyağ ile pişirilmişti. Bence gecenin yıldızı da açık ara karides tavaydı. Tereyağı da Kıbrısçık’tan geliyormuş ve banmaya, yemeye doyamadığımız bu tadı veren de tereyağı ile karidesin kabuklu pişirilmesinin sonucuymuş. Eğer karides tava seviyorsanız buraya gelip denemelisiniz bence.

Levrek Izgara – Balıkçı Doğan

Karides tavanın büyülü dünyasından masaya gelen fener kavurma ile biraz da olsa kurtuldum. Fener kavurma da çok güzeldi ama bir karides tava değildi. Zaten yediklerimizin hiçbiri şey karides tava kadar olamadı çok da güzel olmasına rağmen. Karides mevzusunu burada kapatalım ve balıklara geçelim.

Hamsi Tava – Balıkçı Doğan

Fener kavurmadan sonra hamsi tava ve levrek ızgara geldi. Balıklardan hamsi iyiydi, levrek ızgara da kültür olmasına rağmen çok lezzetliydi. Bu arada deniz levreği seçeneği de mevcut. Bunların yanında menüde benim gözüme çarpan kırlangıç, kalkan, çipura gibi birçok seçenek de başka bir zaman denenmeli.

Volkanik Helva – Balıkçı Doğan

Bu güzel yemeklerin üzerine aynı güzellikte tatlılar ile kapanış yapılmasa olmazdı. Volkanik helva, ananaslı irmik ve kabak tatlısı denedik. Tatlıların dondurma ile servis edilmesi hoşuma gitti. Kabak tatlısını çok sevmediğim için volkanik helva ve ananaslı irmik ile başladım. İkisi de güzeldi, tahinli kabak tatlısını da yiyenler çok beğendiği için ısrar üzerine denedim. Denediğime hiç pişman olmadım ve hoşuma da gitti. Kabağın beni rahatsız eden tadı ve kokusundan eser yoktu. Ayrıca çıtır yapısı kabağa ayrı bir lezzet katmış.

Kabak Tatlısı – Balıkçı Doğan

Kısacası @balikci__dogan ziyaretimizden gayet memnun ayrıldık. Herşey çok güzeldi ve bence gecenin yıldızı karidesti. Balık seviyorsanız aileniz ile gelebileceğiniz, nezih ve temiz bir mekan.

Ananaslı İrmik – Balıkçı Doğan

Ayrıca bu güzel fotoğraf kareleri için @betulokandanphotography ‘a teşekkür ederim

Herkese afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir