Incognito – David Eagleman

“Bir ben vardır bende, benden içeri. “

Yunus Emre.

“Eğer beyinlerimiz, anlaşılabilecek kadar basit olsaydı, bizler onu anlayacak kadar akıllı olamazdık.”

Incognito


Kitap okurken araya bir sürü işin girmesi ve kitabı bir türlü bitirememem beni çok rahatsız ediyor. Neyse ki kitabımı sonunda bitirip, yorumumu yazmaya fırsat bulabildim.
Kitap yedi bölümden oluşuyor. Özellikle ilk bölümlerde konuya girmeye ve terimlere alışmaya çalıştığınız için biraz yavaş ilerleyebiliyorsunuz ama daha sonra kitap akmaya başlıyor. Son bölümlerde de hukuksal tartışmalara, ceza ehliyeti, cezayı azaltan ve kaldıran nedenlere girmesi beni kitaba daha yaklaştırdı ama çoğu kişiyi sıkacağını düşünüyorum. Kitabın adı, Incognito, gizli, bilinmeyen, tanınmayan anlamına geliyor. Ayrıca Türkçe basımında kullanılan “Beynin Gizli Hayatı” altbaşlığı da kitap hakkında az çok fikir veriyordur. 💡 Kitap beynimiz, beynimizin yapısı, bilinç ve bilinçaltı kavramalarından bahsediyor. Bu kavramları bilimsel bir dille açıklarken anlaşılır olması için de güzel örneklerle destekliyor.

Belki bilirsiniz National Geographic’te Zihin Oyunları isimli bir program var. Ben bu programı çok sever ve ilgiyle takip ederim. Bu kitapta anlatılan konular, örnekler ve testler hemen hemen aynı, fazlası var eksiği yok. Bu yönüyle ilgi çekici ve eğlenceli bir yanı da var kitabın. Kitaptan öğrendiklerimiz şaşırtıcı ve ufuk açıcı, olaylara bakış açımızı da değiştirecek cinsten.

Özellikle insan, bilinç ve bilinçaltıyla ilgili okuduklarından sonra bir korkuya kapılıyor. Bilinçli ve özgür irade ile aldığımızı sandığımız kararların aslında öyle olmayabileceği, bunu bilen reklam şirketleri ve seçim kampanyası yürüten politikacıların yönlendirmelerine nasıl maruz kaldığımız anlatılırken, “bilinçli” halimiz mi gerçek biziz yoksa tam tersi mi, benlik aslında nedir, nasıl oluşur sorularını düşünmeden edemiyorsunuz. Akıl hastalıkları nasıl oluşur, kişileri nasıl etkiler, herkes için bu risk var mıdır, hangi şartlarda bu risk yükselir, küçük bir nöron ile ne kadar şey değişebilir gibi sorulara da değinilmiş kitapta. Kitabın arkasında yazan yorumlarda olduğu gibi okuduktan sonra hayatınız değişmez belki ama çok şey kazanacağınız kesin. Umarım bu ilginç kitabı okuma fırsatı bulursunuz.

Incognito
Incognito

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir