Cucina Makkarna – GOP/Ankara

Makarnayı kim sevmez ki? Benim içinse makarna tutkudur, vazgeçilmezdir. Ülke olarak da dünyanın en çok makarna üreten ve tüketen toplumlarındayız ama maalesef nitelikli makarna tüketimimiz ve algımız bununla ters orantılı. İşte tam bu noktada olaya @cucinamakkarna dahil oluyor. Nasıl mı? Anlatayım. Mekanın sahibi Kaan Küce Bey, MaKKarna’nın içindeki 2 büyük “K” nın nedeni, turizm sektöründen gelen ve büyük otellerde uzun yıllar genel müdürlük yapmış birisi. Bir gün herşeyi bırakarak makarna sevdasının peşinden İtalya’ya gidiyor. Bir süreliğine İtalya’ya yerleşiyor ve bu tutkusu ona genel müdürlükten sonra ünlü şeflerin yanında öğrencilik ve stajyerlik yaptırıyor. İtalya’da alacağını aldıktan sonra Ankara’ya dönüyor ve bu sene 13. yılını doldurduğu yerde @cucinamakkarna ‘yı açıyor. Bütün bunları niye anlatıyorum peki? Nereye gittiğinizi, ne yediğinizi ve bunların size gelene kadar nerelerden geçtiğini bilirseniz, yemeğinizden aldığınız her çatalın anlamı ve lezzeti artar diye düşünüyorum çünkü.

Cucina Makkarna
Yengeçli Linguinette

Bu kadar girizgahtan sonra mekana geçsek iyi olur artık. Reşit Galip Caddesi’nin Uğur Mumcu Caddesi’yle kesiştiği noktada çok da büyük sayılmayacak, güzel bir ön bahçesi olan, sıcak bir mekan. Mekanın mobilya ve dekorasyonu açıldığı günden bu yana, tam 13 yıldır hiç değiştirilmemiş, yenilemeler de hep ilk günkü nasılsa o şekilde yapılmış. Yani yıllar önce gittiyseniz bile şimdi tekrar giderseniz her şeyin aynı olduğunu göreceksiniz. Mekanın bir diğer özelliği ise bu güne kadar tam 76 evlenme teklifine tanıklık etmiş olması.

Cucina Makkarna
Spaghetti Vongole

Ve evet, yemeklere gelebildik sonunda. @cucinamakkarna bir İtalyan Restoranı ve sadece makarna bulunmuyor mutfağında. Hatta başka mutfaklardan farklı örnekler de var menülerinde. Birçok farklı yemek tattık ama detaylara girmeden önce bazı genel konulara değinmek istiyorum. @cucinamakkarna ‘da hazır bir şey yok, her şey kendi imalatları.

Cucina Makkarna
Somonlu Tortellini

Makarnalar her gün taze olarak, özel olarak getirtilen İtalyan irmiğinden yapılıyor. Durum buğdayından yapılan bu irmik sayesinde altın sarısı lezzetli makarnalar ortaya çıkıyor. Ayrıca hiçbir katkı malzemesi kullanılmadığı gibi yumurta bile az kullanılmaya çalışılmış. Böyle taze makarna yiyince kilo da yapmıyor tabi. Hani herkes merak eder ya, İtalyanlar bu kadar makarna yemesine rağmen nasıl kilo almıyor diye, işte sırrı burada. Bu taze makarna marketlerde satılan fabrikasyon makarnalar gibi değil, sindirimi kolay ve kilo aldırmıyor.

Cucina Makkarna
Linguine Scampi

Makarnanın her türlüsü olduğu gibi envai çeşit sos seçenekleri de var. Soslar da kendi imalatları ve soslar dahil hiçbir üründe salça ve tuz kullanılmıyor. Her şey baharat ve yazdan stokladıkları domateslerle yapılıyor. Etler de 14 gün marine edilip, dinlendirmeden sunulmuyor.

Cucina Makkarna
Ispanaklı Peynirli Ravioli

Makarnalardan, Spaghetti Vongole (Midyeli, kırmızı soslu), Yengeçli Linguinette (Krema ve süt soslu), Somonlu Tortellini (Havuçlu), Ispanaklı Peynirli Ravioli, Linguine Scampi (Karidesli ve kırmızı soslu), Pappardelle Bisteca (Biftek Parçalı ve Kremalı) denedik. Hepsi birbirinden güzel ve muhteşemdi.

Cucina Makkarna
Pappardelle Bisteca

Özellikle Pappardelle, tortellini, ravioli favorilerim oldu ama üzerlerindeki krema sosunun da etkisi büyüktü. Makarnaları çiğ olarak da tatma imkanı buldum ve o şekilde bile çok lezizdiler. Zaten taze makarna oldukları için makarna pişirme makinasında sadece 30 saniyede pişiyorlar.

Cucina Makkarna
4 Peynirli Pizza

Mekanda pizza da var ve daha önce bu kadar incesini yediğinizi sanmıyorum. Kaan Bey’in dediğine göre Roma’da bile bu şekilde pizza yapabilen 3 yer varmış. Özellikle 4 peynirli pizzaya bayıldım. En büyük nedeni de içindeki gorgonzola peynirinin verdiği müthiş tat.

Cucina Makkarna
Grimm Pizza

Bir İtalyan mutfağında makarna ve pizza ne kadar önemliyse risotto da o kadar önemlidir. @cucinamakkarna ‘da risottoya da en az diğerleri kadar önem veriliyor. Risotto için özel Scotti pirinci getirtiyorlar Roma’dan ve gerçek risotto yapıyorlar. Biz de Deniz Mahsüllü Risotto denedik ve çok beğendik.

Cucina Makkarna
Deniz Mahsüllü Risotto

Bunların yanısıra etlerden patates dilimleriyle servis edilen, gorgozola soslu bonfileyi tattık.

Cucina Makkarna
Gorgozola Soslu Bonfile

Salatalardan, Avokado Carpaccio (Rende enginar eşliğinde) ve Deniz Mahsüllü Roka Salatası denedik.

Cucina Makkarna
Avokado Carpaccio

Sevenleri için ikisi de güzeldi ve tercih edilebilir.

Cucina Makkarna
Deniz Mahsüllü Roka Salatası

Başlangıçlardan, Güveçte Taze Domatesli Deniz Mahsulleri geldi öncelikle şık bir sunumla.

Cucina Makkarna
Güveçte Taze Domatesli Deniz Mahsulleri

Sonra Mozzarella Çubukları ve Arancini’yi denedik.

Cucina MakkarnaMozzarella Sticks

İlk defa denediğim ve mozzarella dolgulu risotto toplarının alla arabbiata sos ile sunulduğu Arancini farklı ve güzeldi.

Cucina Makkarna
Arancini

Bu kadar yemekten sonra tatlısız olmazdı. İtalyan ve tatlı diyince akla ilk gelenlerden biri şüphesiz, tiramisudur.

Cucina Makkarna
Tiramisu

Tiramisu güzeldi ama beraberinde gelen Creme Brûlee daha bir şahaneydi, ona ayrı bir not düşmek istiyorum.

Cucina Makkarna
Creme Brûlee

Ayrıca mekanda geniş bir şarap ve alkol menüsü de bulunuyor.

Uzun lafın kısası @cucinamakkarna, sanki İtalya’ya açılan sihirli bir geçit ve lezzetleriyle sizi büyülüyor. Burada kendinizi İtalya’da tadım yapan @ayhansicimoglu gibi hissetmeniz hiç de şaşırtıcı olamayacaktır.

Tam da yarın #dünyamakarnagünü iken İtalya’ya gidemeyecek makarnaseverler için en doğru yer @cucinamakkarna bence. Daha önce de dediğim gibi mekanda yer kısıtlı olduğundan, önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın, yoksa yer bulamayabilirsiniz.

Reşit Galip Cad. No : 89/2
Gaziosmanpaşa 06700 Ankara

Phone: 0 (312) 436 8088

Email: makkarna@makkarna.com.tr

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir